Това е специален контейнер, чиято задача е да събира битовите отпадъци. Контейнерите са метални и пластмасови.
По предварителна заявка, те могат да бъдат разделени на следните видове: Пластмасови контейнери за ТБО – използвани за събиране на малки количества и средни отпадъци, като правило имат капак.
Те могат да бъдат намерени в жилищни сгради, офис сгради и различни институции. Обемът от 110 – 1200 литра. Вземат се предвид само малки отпадъци. Метални кофи за боклук – най-популярният вид кофи за боклук.
Проектирани да събират малко количество дребни и средни боклуци в дворовете на жилищни сгради зад оградата. Обемът е 0,75 m3.
Метален резервоар за твърди битови отпадъци – взема се предвид голямо количество обемисти битови отпадъци. Те са разположени на територията на жилищни райони, вилни кооперации. Събирателните обекти също имат огради. Обем 6 – 14 m3. Доставка на контейнери – използвани за транспортиране на големи количества обемисти отпадъци, както и за строителни отпадъци. Обемът от 15 – 40 m3.
Преса контейнерите са по-модерни, способни на пресоване на боклука. Използват се в областта на търговията. Вградените контейнери за боклук с капак са практически сравнително нов облик. Монтират се в земята. По този начин, по-голямата част от капацитета е под земята, което ви позволява значително да спестите място.
В момента няма строги изисквания, които трябва да бъдат спазени при производството на контейнери за твърди битови отпадъци.
Ето защо, пазарът е богат на различни видове контейнери за отпадъци: Малки и големи, метални и пластмасови, с и без капак, имащи разнообразие от цветове. От такъв брой предложения, всеки може да избере за себе си най-подходящия вариант.
Метал или пластмаса
Преди да изберете една от двете възможности, трябва да разберете какви цели преследвате. Разбира се, металните контейнери за твърди битови отпадъци са по-трайни. Също така, металът може да издържи по-голям термичен стрес, отколкото пластмасата. Но пластмасата на свой ред е по-лека и по-мобилна. Ето защо, ако разгледаме съхранението на боклука на къщи при ниски или, напротив, високи температури, тогава би било по-целесъобразно да се избере метален вариант. Ако транспортът е необходим, тогава пластмасата ще бъде по-удобна.
Контейнери за твърди битови отпадъци в Европа
Отделно събиране на отпадъци е широко разпространено в Европа. Европейските улици и къщи са пълни с атрактивни кофи за боклук. За по-лесна употреба са измислени различни цветове, на които отговарят някои видове отпадъци.
- Зеленото е стъкло.
- Синьо – отпадъчна хартия.
- Жълто – картонена и пластмасова опаковка.
- Черно – хранителни остатъци.
- Червено – не може да се рециклира.
Процедурата за организиране на складирането регламентира процедурата за поддържане на местата за събиране на ТБО.
Мястото за събиране трябва да е на открито и да има огради, за предпочитане от растителен произход (често производителите правят и огради за тях).
За изчисляване на броя на контейнерите е необходимо да се вземе предвид броят на населението, степента на натрупване и периодите на съхранение. При температури под 0 ° C времето за съхранение не трябва да надвишава 3 дни. При температури над 0 ° C – не повече от един ден. Изчисляването на броя на контейнерите за отпадъци се извършва от управляващите дружества. През лятото трябва да се извършва дезинфекция на контейнери за боклук. Специализирани контейнери с капак и специално покритие отвътре и отвън се използват за събиране на твърди остатъци от храна.