Рециклирането и изхвърлянето на пластмаса не е лесен процес поради сложния химическиq полимерен състав на материала. Обработката се извършва в специални фабрики. Разнообразието от пластмаси поражда рециклирането по различни методи:
- Механично рециклиране – използва се за създаване на вторични суровини, не изисква скъпо оборудване, счита се за класически метод;
- Хидролизата е скъп и отнемащ време метод, който се състои в получаване на най-пречистените гранулирани суровини чрез излагане на пластмасата при високи температури със специален воден разтвор на киселина;
- Гликолизата е практически безотпадъчен начин за обработка на пластмаса, който ви позволява да обработвате дори пластмаса с остатъци от храна, но получените по този начин рециклируеми материали не могат да се използват в хранителната индустрия;
- Метанолизата е скъп метод, който изисква внимателно пречистване на суровините, които се деполимеризират при високи температури под налягане с помощта на метанол;
- Пиролиза – разлагането на пластмаса в мономери под въздействието на висока температура без достъп на въздух, по този начин може да се обработва дори пластмаса, която не е добре почистена, недостатъкът на този метод е голямо количество токсични вещества, отделяни по време на обработката.
Какво може да се направи от рециклирана пластмаса?
Повторната употреба на пластмасата като рециклируем материал за производство спестява огромни пари и суровини. Огромно количество потенциален материал лежи в депата. Много нови функционални материали могат да бъдат направени от рециклирана пластмаса:
- Химически влакна (използвани в строителството, при производството на различни четки, филми и др.);
- Нетъкан текстил (използвани в облеклото, мебелите и автомобилната промишленост);
- Рециклирана пластмаса (нови интериорни предмети, съдове и др.);
- Гориво, което може да се използва в различни дизелови двигатели.
Нерециклируема пластмаса
Съществуват и биоразградими полимери, които с времето се разлагат под въздействието на външни фактори до безвредни за хората и околната среда компоненти. Процентът им в общата маса на пластмасовите изделия е незначителен. Освен това производството на такива продукти е много по-скъпо. Естественият разпад изисква комбинация от определени условия: температура, влажност, излагане на ултравиолетова радиация или определени микроорганизми и т.н.
Какво може да направите сами?
Рециклирането на пластмаса е сложен технически процес, но всеки може да допринесе за освобождаването на околната среда от такива отпадъци и запазването на естествения баланс.
Може да намалите потреблението на стоки в найлонови торбички, сортиране на битови отпадъци. Използваните пластмасови изделия могат да бъдат сортирани, измити, сгънати и отнесени до един от пунктовете за събиране на пластмаса, които съществуват в почти всеки град.
Малките стъпки към съзнателно потребление водят до съзнателен живот и съхраняване на живота за бъдещите поколения.