Изхвърлянето и рециклирането на отпадъци задължително включва изчисляване на количеството пространство, което този или онзи вид отпадъци ще заемат. За това се използва отделна стойност – коефициентът на плътност на твърдите отпадъци.
Каква е плътността на твърдите отпадъци?
В зависимост от вида на управление на отпадъците различните предприятия използват различни звена. Например фирмите, участващи в събирането на боклук от дворове, изчисляват обема. Когато става въпрос за депа или преработвателни предприятия, се прилага теглото в тонове. По този начин трябва да знаете плътността на твърдите отпадъци за преобразуване в тонове.
Плътността на твърдите отпадъци е маса боклук, която заема определено пространство. Понякога се използват не само килограми на кубичен метър, но и литри (за течни отпадъци). По-голямата част от боклука може да бъде компресирана или тампонирана с преса – така че е необходимо по-малко място. Ако първоначалната плътност на твърдите битови отпадъци е от 60 до 120 кг / м3, тогава след използване на хидравлична преса, кубически метър може да тежи 400-700 кг. Това спестява място за съхранение или транспортиране.
Защо трябва да знаете плътността на боклука?
Определянето на плътността на твърдите отпадъци е необходимо за изчисляване на конкретен обем. Този показател се влияе от редица фактори, които също трябва да се вземат предвид:
- Смет състав;
- Климат и време на определено място (мокрите отпадъци винаги тежат повече);
- Вид на продуктите, използвани в района;
- Наличието на комуникации, свързани с помещенията.
Има приблизителни стойности на плътността:
- Алуминиеви кутии – 37 кг;
- Консерви – 80 кг;
- Хранителни отпадъци – 100 кг;
- Дървесина – 180 кг;
- Хартия – 60 кг;
- Стъклени бутилки – 300 кг;
- Гума – 240 кг;
- Тухла – 1500 кг;
- Метал – 7700 кг.
Плътност на твърдите отпадъци за преобразуване в тонове
Често е необходимо да се преобразуват тонове в м3, за да се изчислят обемите. Това е лесно да направите, ако знаете количеството материал в един метър. Използва се следната формула: броят на кубичните метри е равен на масата в килограми, разделен на плътността на отпадъците.
В други случаи е необходимо да преобразувате m3 в тонове, тоест трябва да изчислите колко тежи установеното количество твърди отпадъци. Това обикновено се изисква за транспортиране или получаване на суровини. Тук има значение друга формула: масата в килограми е равна на плътността на отпадъците, умножена по броя на кубичните метри.
Неточността е, че всеки вид боклук има свой коефициент. Също така качеството на обработката на боклука влияе върху изчисленията: без първично натискане индикаторите могат да се различават значително. Но тук няма да има специални проблеми, тъй като огромната част от боклука е уплътнена. Следователно, дори приблизителните стойности ще бъдат достатъчни за обработка и обезвреждане.
Такива изчисления не са трудни, но са много важни за предприятията, участващи в извозването или рециклирането на боклука. Не е рентабилно да се експлоатират мощни транспортни или повече съоръжения, тъй като е много по-скъпо. Транспортните разходи също ще се увеличат, ако използвате оборудване, което трябва да прави повече полети, да харчите повече гориво и време. По-лесно е да се изчисли всичко първоначално и да не се налагат финансови загуби.