Отпадъците след ремонтни дейности подлежат на специално обезвреждане – това се регулира от: технически условия, закони, строителни норми. Неспазването на съответните санитарни разпоредби е административно нарушение.

Възникват обаче много въпроси. Какъв вид отпадъци се считат за строителни отпадъци? Как да се справим с него, за да не нарушаваме закона и да не разваляме отношенията със съседите? Ще отговорим на тези и други въпроси в статията.

Характеристики на строителните отпадъци

За да разберем какво може да се хвърли в контейнера за битови отпадъци и какво е абсолютно невъзможно, нека разгледаме основните моменти. Строителни отпадъци са остатъчни материали за ремонт, реконструкция и демонтаж на конструкции, а именно:

  • тухли, бетон, фитинги, стъкло;
  • метални елементи на демонтирани конструкции;
  • подови настилки, тапети, мазилка;
  • останки от инженерни комуникации;
  • довършителни материали и др.

Стъклото, пластмасата и металът се класифицират като битови отпадъци (ТБО). Как да се справим с подобно противоречие? Основната отличителна черта на битовите отпадъци е възможността за уплътняването им в камиона за боклук. Следователно няма да е престъпление, ако хвърлите малко количество строителни отпадъци под формата на тапети или дребно дърво в обикновен контейнер.

Строителните отпадъци, като правило, са много плътни, характеризират се с голямо тегло, нестандартни размери и структура. Освен това понякога съдържа вредни вещества, които замърсяват околната среда.

Важно! За транспортиране на строителни отпадъци се използват специални контейнери и превозни средства, а изхвърлянето включва обработка, заравяне или раздробяване на оборудвани площадки. Всичко зависи от естеството на отпадъците.

Категории отпадъци по етапи на работа:

Първо. Това включва обемисти тежки отломки, които се появяват по време на демонтажа на стари конструкции, прегради, конструкции, почистване на строителни обекти. Всичко това се изважда незабавно.

Второ. Това са остатъци от консумативи, опаковъчни материали, скрап и други боклуци, генерирани при текущи ремонтни дейности. Такъв боклук се отстранява постепенно, както изглежда.

Трето. Тази категория включва отпадъци от довършителни, довършителни работи: лепило, лак, боя, облицовки от ламинат, линолеум, паркет. Съхраняват се в чували и се изнасят в края на строителството или ремонта.

Боклукът се сортира в зависимост от състава и структурата:

Твърди. По правило фрагментите от стъкло, гипсокартон, бетон и други материали не увреждат околната среда – те се изнасят на депо. Металът може да бъде изпратен за претопяване, натрошен камък се прави от фрагменти от бетон, тухла и асфалт, а стъклото се рециклира неограничен брой пъти!

Течност. Бои, лакове, лепила, лубриканти са всички запалими предмети, които трябва да се съхраняват отделно от другите отпадъци. Те се изхвърлят по специален начин, тъй като в състава им могат да присъстват токсични вещества.

Трошлив. Натрошен камък, пръст, глина, чакъл се отвеждат на специално сметище. Те също могат да бъдат използвани повторно за запълване на дупки и ями.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]